Mozek – supervýkonný počítač

Fakta

Mozek dospělého jedince váží asi 1,5 kg. To je cca 2% celkové hmotnosti těla, přesto spotřebuje 20% veškeré energie organismu. A to ho využíváme jen z 10-30% !

Mozek je tvořen z 80% z vody (dbejte na pitný režim!), obsahuje asi 12 miliard nervových buněk (neuronů) a mezi nimi více než 10 na 2 783 000 000 spojů. Pro srovnání, celý vesmír obsahuje „jen“ asi 10 na 66 hvězd !

Spoje mezi neurony nejsou pevně dané, ale mění se v závislosti na tom, na co právě myslíme. Myšlenky, které používáme častěji, vytvářejí pevnější spoje – takové dálnice pro nervový vzruch (signál). Pokud chceme změnit své myšlení, musíme dát signálu čas vyšlapat nové „dálnice“.7

Elektrické signály mezi neurony probíhají rychlostí 400 km/h.

Nervové buňky v mozku se vytvářejí pouze během nitroděložního vývoje. Jak důležitá byla role našich matek pro náš celý budoucí život !

 

Jedním z největších překvapení při výzkumu mozku bylo zjištění, že úroveň mozkových funkcí všech zkoumaných osob je přibližně stejná. Všichni máme stejné schopnosti a záleží jen na nás, zda je začneme využívat nebo je necháme lenošit.

 

Že náš mozek umí neuvěřitelné kousky si můžeme vyzkoušet i na tomto textu:

747O ZPR4V4 5LOUZ1 K PROK4Z4N1 7OHO, J4K UZ45N3 V3C1 N453 MY5L DOK4Z3! N4 Z4C47KU 7O BYLO 73ZK3, 4L3 N4 737O R4DC3 7O 7V4 MY5L C73 UZ 4U7OM471CKY, B3Z PR3MY5L3N1 🙂 .

 

Mozek právem spojujeme s pamětí. Nabízím vám pár rad, jak svůj mozek trénovat a uchovat ho tak déle svěží.

 1. choďte poslepu – mozek bude muset řešit netradiční situace a bude „ve střehu“. Aby nové situace zvládl, musí tvořit nové spoje mezi neurony a tím zvýší svoji kapacitu.
 2. cvičte, sportujte – rychlejší krevní oběh zvýší přísun kyslíku a živin do mozku. Mozek bude mít hostinu.
 3. dostatečně spěte – aby mozek uložil nové poznatky, potřebuje alespoň 2 cykly hlubokého spánky za noc, to znamená 6-8 hodin. Kromě toho si dopřejte alespoň 1x/ 10 dní spát do 10 hodin dopoledne nebo aspoň dělat pouze automatické činnosti a nechat mozek „podřimovat“.
 4. luštěte křížovky, hádanky, rébusy,…
 5. řešte netradiční situace – nebojte se podniknout cestu na neznámá místa, zkusit neznámá jídla, učit se nové dovednosti, komunikovat s cizími lidmi,…
 6. hrajte si – zkuste si s rodinou nebo přáteli pantomimu. Domlouvejte se pouze rukama a výrazem tváře – to uvede v činnost jinak nepoužívaná centra v mozku
 7. smějte se a radujte se ze života – vědci na počítačovém zobrazení mozku zjistili, že depresivní myšlenky oslabují metabolismus v oblastech mozku spojených s myšlením. Prostě smutek vede podvýživě mozku a tím k oslabení jeho činnosti.

 

Aby vám to šlo lépe, mám tu pro vás malý chyták:

Během návštěvy v blázinci se ptá host ředitele, podle jakých kritérií se rozhoduje, bude-li někdo přijatý k léčbě. Ředitel vysvětluje: „My napustíme vanu a kandidátovi dáme lžičku, hrnek a kbelík a poprosíme ho, aby vanu vyprázdnil.“ „Aha“, říká host, „rozumím. Normální člověk si vezme kbelík“.

„Ne“, odpoví ředitel, „normální člověk vytáhne špunt. Chcete pokoj s balkónem nebo bez?“

A co napadlo vás jako první? Přiznejte se. Já si beru pokoj s balkónem 🙂

 

Ictus – mozková mrtvice

Mozek je křehký orgán silně závislý na zásobení energií a kyslíkem. Při poškození není příliš 6velká šance na jeho regeneraci. Jedinou nadějí zůstává fakt, že ho využíváme pouze z několika málo procent a tak někdy přeberou poškozené funkce jiné oblasti mozku, vytvoří se náhradní spoje a člověk opět „funguje“. Nemůžeme na to ale spoléhat.

Mozková mrtvice je prasknutí nebo ucpání cévy v mozku. Oboje má za následek poškození mozkové tkáně – v prvním případě její útlak nahromaděnou krví, v druhém případě její odumření v důsledku nedostatku kyslíku.

Mrtvice může postihnout kohokoliv v jakémkoliv věku. V každém případě je to vážný stav ohrožující život. Důležitou roli hraje včasná diagnostika a co nejrychlejší převoz k lékaři.

Prvními příznaky bývá dvojité vidění, bolest hlavy, porucha řeči, slabost až ochrnutí poloviny těla, zmatenost, dezorientovanost, mdloba, …

 

Pokud se s někým v tomto stavu setkáte, poproste ho, aby:

 • se zasmál – nejspíš to nedokáže, pokud ano, ústa mohou být nesouměrná
 • řekl jednoduchou větu – může mluvit zmateně, špatně artikulovat,…
 • zvedl obě ruce nad hlavu – jedna může být slabší, nepohyblivá,…
 • aby vyplázl jazyk – buď to nedokáže, nebo bude jazyk pokřivený, utíkající do strany

V případě, že postižený bude trpět i jen jedním příznakem, raději ho dopravte k lékaři! Nejhorší chybou je uložit ho do postele a čekat, až „to přejde“.

Mozková mrtvice patří, společně s infarktem a rakovinou, ke třem najčastějším příčinám úmrtí v ČR. Ročně postihne asi 30 000 lidí, 30% z nich umírá, 30% má trvalé následky a jsou odkázáni na péči a pomoc druhých. Děsivá statistika.

Přeji nám všem, aby se nám tato nemoc vyhnula. Ale nic v životě není zadarmo. Starejme se o své mozky i o své myšlení. Vyhýbejme se nevhodnému jídlu stejně jako nevhodným myšlenkám a radujme se ze života.

Pokud se o mozku chcete dozvědět něco víc, klikněte ZDE.

Krásný den všem a těším se na Vaše komentáře.

Propagátorka vědomé péče o tělo a duši. Šiřitelka povědomí o psychosomatice a autorka eBooku Na nemoce přes emoce, ve kterém srozumitelnou formou pomáhá všem pochopit vztah duše a těla a obnovit ztracenou harmonii.

Obdivovatelka tradiční čínské medicíny. S láskou propaguje význam prevence a s využitím moudrosti tradiční čínské medicíny šíří unikátní systém podpory zdraví a pohody HEXAGRAM >>

Více o mně se můžete dozvědět Můj příběh si přečtěte zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů