Mozek – náš kamarád

Mám ráda lidské tělo a chci se s Vámi rozdělit o některé zajímavosti.

O rozdílech mezi mozkem mužů a žen bylo již napsáno hodně. Asi všichni víte, že ženy dokáží myslet na více věcí najednou, že muži jsou více zaměřeni na detaily,…

Přesto jsem se rozhodla přinést vám ještě nějaké informace o tomto našem orgánu. Snad vás zaujmou:-)

4

  1. Mužský mozek je o 11-12% větší než ženský. To ale nemá žádnou souvislost s inteligencí. Prostě muži jsou celkově větší a tak potřebují i více neuronů k ovládání svého těla.
  2. Muži mají lepší prostorovou orientaci. Většina mužů si snáze dokáže představit předmět v prostoru a v pohybu a dokonce se sami lépe v prostoru orientují. Na výlet do neznámé krajiny jen v doprovodu muže 🙂 .
  3. Muži mají větší oblast mozku, která odpovídá za matematické schopnosti – proto bývají chlapečci na matematiku lepší než holčičky.
  4. Muži obvykle více využívají levou mozkovou hemisféru – tu logickou. Proto jsou lepší v technických oborech. Ženy dokáží využívat obě dvě.
  5. Ženy mívají lepší jazykové schopnosti – díky tomu, že využívají obě hemisféry, lépe si zapamatují cizí jazyk a lépe se jím vyjadřují. Také v případě mozkové mrtvice mají výhodu.
  6. Ženy umějí účiněji komunikovat a do komunikace zapojují i neverbální prostředky jako tón hlasu, emoce a empatie. Díky tomu snáze naleznou řešení problému a také jejich vnímání přátelství je založené na jiných základech než přátelství mužské.
  7. Ženy lépe identifikují své pocity a lépe je dokáží vyjádřit. To jim usnadňuje vytvářet vztahy s druhými lidmi a pečovat o děti a nemocné. 
  8. Vnímání bolesti je u obou pohlaví různé. Ženy vnímají bolest intenzivněji a více ji dávají najevo a také aktivně hledají prostředky k úlevě. Muži bolest spíše potlačují, ignorují. I když „kašlíček a rýmečka“ je kapitola sama pro sebe 🙂 .
  9. Reakce na stres – muži řeší stres spíše přístupem „bojuj nebo uteč“, ženy hledají řešení stresové situace. Je to tím, že ve stresu muži produkují ve zvýšené míře testosteron, zatímco ženy estrogeny.
  10. Psychikaženy častěji trpí depresemi a úzkostí, muži mají větší předpoklady k rozvoji poruch učení (dyslexie, dysgrafie,…), leváctví, ADHD a autismu.

Perlička na závěrbez ohledu na pohlaví si každý lépe uleví od napětí sprostým slovem než slušným 🙂 . Je to proto, že za řeč obecně odpovídá levá hemisféra a za city pravá, ale sprostá slova produkuje pravá hemisféra. A protože pravá hemisféra odpovídá za prožívání emocí, je pronesení sprostého slova spojené s úlevou v emocionální oblasti 🙂 .

Pokud se o mozku, tomto supervýkonném počítači, chcete dozvědět víc, klikněte ZDE.

Přeji vám všem krásný den a pokud se vám článek líbil, dejte mi vědět. Díky.

Propagátorka vědomé péče o tělo a duši. Šiřitelka povědomí o psychosomatice a autorka eBooku Na nemoce přes emoce, ve kterém srozumitelnou formou pomáhá všem pochopit vztah duše a těla a obnovit ztracenou harmonii.

Obdivovatelka tradiční čínské medicíny. S láskou propaguje význam prevence a s využitím moudrosti tradiční čínské medicíny šíří unikátní systém podpory zdraví a pohody HEXAGRAM >>

Více o mně se můžete dozvědět Můj příběh si přečtěte zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů