Sám sobě přítelem

Milada LANGFELNEROVÁ

Mízní soustava

Je to jednosměrná soustava lidského těla, vedoucí z mezibuněčných prostor cévami do krevního řečiště (necirkuluje v uzavřeném oběhu).

Úzce navazuje na cévní soustavu a pomáhá odvádět krev z tkání a vracet ji k srdci.

Sbírá po těle mízu (lymfu), což je nažloutlá tělní tekutina (podobná krevní plazmě), která je tvořena z 99% lymfocyty (bílé krvinky). Vzniká z tkáňového moku v mezibuněčných prostorech a v kostní dřeni, filtruje se v mízních uzlinách a podílí se na stálosti vnitřního prostředí.

Tok mízy podporují svalové kontrakce.

Denně se v lidském těle vytvoří asi 2,5 l mízy.

Mízní řečiště

Míza proudí vlastním cévním řečištěm, tvořeným:

 – mízními vlásečnicemi (kapilárami), které začínají slepými výběžky, odvádějí z tkání přebytečný tkáňový mok, nepotřebné a škodlivé produkty metabolismu a látky, které neprojdou stěnou krevních vlásečnic (např. tuky)

 – mízními cévami (mízovody), které vznikají spojením mízních vlásečnic, procházejí mízními uzlinami

 – mízními kmeny, které vznikají spojením mízních cév a ústí do žil v blízkosti srdce

 

Hlavní mízní (lymfatické) orgány

 – slezina

 – slepé střevo

 – krční a nosní mandle

url

(Byly použity obrázky z propagačních materiálů a.s. Léčiva a knih „Anatomie člověka I.“ prof. MUDr. Jaroslava Fleischmanna a doc. MUDr. Rudolfa Lince a „Ĺudské telo“ Irene Feketeové a Petera Dorringtona Warda)

Pokud vás zajímají také souvislosti mezi tělem a duší, klikněte ZDE

 

Milada Langfelnerová

Mojí dlouholetou vášní je lidské tělo jako celek. Ráda Vám pomůžu porozumět jeho řeči a být tak sám sobě nejlepším přítelem. Můj příběh si přečtěte zde>>

Milada je autorkou úspěšného e-booku Na nemoce přes emoce, ve kterém srozumitelnou formou pomáhá všem pochopit vztah duše a těla a obnovit ztracenou harmonii .

Komentáře

    Přidat komentář

    * Nezapomeňte na povinné pole