Mít nebo být?

Na úvod bych vám chtěla předložit malou statistiku zpracovanou před pár lety časopisem Marianne:

Kdyby se Země smrskla na vesnici o 100 obyvatelích, jak by tento svět vypadal? Bylo by v něm:

 • 55 Asiatů, 22 Evropanů, 14 Američanů a 9 Afričanů
 • 52 žen a 48 mužů
 • 70 „barevných“ a 30 „bílých“
 • 30 křesťanů a 70 jinověrců
 • 96 heterosexuálů a 4 homosexuálové
 • 1 žena by byla těhotná
 • 1 člověk by umíral
 • 1 člověk by měl vysokoškolské vzdělání
 • 1 člověk by vlastnil počítač
 • 50 lidí by trpělo podvýživou
 • 70 lidí by neumělo číst
 • 80 lidí by žilo v nevyhovujícím obydlí
 • 6 lidí by vlastnilo většinu majetku vesnice

Pokud tedy bydlíme v bytě, umíme číst a máme dost jídla, patříme k nejbohatším lidem této planety. S počítačem a kontem v bance patříme dokonce k elitě.

Přesto si často naříkáme, jsme nešťastní a nespokojení, závidíme, žárlíme na druhé a jejich úspěchy, toužíme mít víc.

A co na to ti, kteří mají víc?2

„Vydělal jsem mnoho milionů, ale nepřinesly mi štěstí.“ (multimilionář John Rockerfeller)

„Milionáři se málokdy usmívají.“ (milionář Andrew Carnegie)

„Starost o 200 000 000 dolarů je příliš velká zátěž, ta může zabít každého. Není to nic příjemného.“ (multimilionář W. H. Vanderbild)

Tolik ti, kteří vědí o čem mluví.

Takže pouze v majetku štěstí nejspíš nenajdeme.

Aby bylo jasno, nejsem odpůrce majetku. Jsem přesvědčená, že ke klidnému a spokojenému životu v lidské společnosti je přiměřené množství hmotného majetku nutné.

Problém možná leží ve slovech „přiměřené množství“.

Co je „přiměřené množství“ majetku?

Pro každého asi něco jiného. Někomu stačí málo, někomu nestačí moc.

Takže je tu ještě nějaké další kritérium. Co by to mohlo být? Třeba vděčnost?

Je známé a potvrzené výzkumy, že vděční lidé jsou spokojenější a šťastnější. Dokonce jsou v průměru i zdravější – asi to souvisí s jejich myšlením. Jsou spokojení a neužírají se myšlenkami na to, co všechno jim chybí, radují se z toho, co dostávají každý den darem.

Možná si říkáte, že vy žádné dary nedostáváte? A možná je jen nevidíte. Každý den dostáváme spoustu darů. Dostáváme čas k životu, dostáváme vzduch k dýchání, dostáváme lásku našich blízkých, dostáváme … moc a moc darů. Jen musíme otevřít srdce, abychom je uměli přijmout.

A když se naučíme vidět srdcem, náš život bude rázem bohatý. Protože pocit bohatství stejně jako pocit štěstí je jen vyjádřením našeho vnitřního postoje, našeho pohledu na svět.

Mám to pro vás krátký příběh, snad lépe vysvětlí to, co se snažím říct:1

Otec jedné velmi bohaté rodiny vzal svého syna na venkov, aby mu ukázal v jaké chudobě někteří lidé žijí. Společně strávili několik dní a nocí v chudé vesnické chalupě. Když se vraceli domů, ptal se otec syna, jak se mu výlet líbil a jestli z něj také něco pochopil o chudobě a bohatství.

Syn mu odpověděl: „Viděl jsem, že my máme bazén do půlky zahrady, ale oni potok, který nikde nekončí. My jsme si koupili do zahrady světla, ale jim svítí hvězdy. My máme terasu, ale jim patří celý horizont. My si potraviny musíme kupovat a oni si pěstují vlastní. Náš pozemek je chráněný plotem, ale je chrání přátelé. Děkuji ti, tatínku, za tenhle výlet. Pochopil jsem, jak chudě žijeme.“

Moudrý chlapec. Kéž bychom i my dokázali být takto moudří a vidět srdcem, jako on. Ušetřili bychom si spoustu stresu, závisti, pochyb, sebeponižujících myšlenek,… a našli radost a pokoj. Naučili bychom se BÝT.

Tak tedy „mít nebo být“?

No přeci oboje 🙂 . Žít bohatý život plný přátelství, lásky, překvapení a darů v jakékoliv podobě. Vždyť i ptačí zpěv po ránu můžeme vnímat jako dar pro náš nový den (i když ve 4,00 se to těžko přijímá 🙂 ) .

A nebojte se, pokud budete mít v srdci vděk, přijdou s trochou snahy i ty peníze (každý přeci raději dává vděčnému příjemci než věčnému nespokojenci).

Krásný den vám všem. Těším se na vaše ohlasy, lajkujte, pište a užívejte si darů života.

Milada Langfelnerová
Propagátorka vědomé péče o tělo a duši. Šiřitelka povědomí o psychosomatice a autorka eBooku Na nemoce přes emoce, ve kterém srozumitelnou formou pomáhá všem pochopit vztah duše a těla a obnovit ztracenou harmonii.

Obdivovatelka tradiční čínské medicíny. S láskou propaguje význam prevence a s využitím moudrosti tradiční čínské medicíny šíří unikátní systém podpory zdraví a pohody HEXAGRAM >>

Více o mně se můžete dozvědět Můj příběh si přečtěte zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.