Měj se rád a odpouštěj

Na nástěnce mammologické ordinace ve fakultní nemocnici v Hradci Králové je tato krátká básnička:

Chybí ti pohlazení? Tak se hlaď.

Chybí ti láska? Měj se rád.

Chybí ti úsměv? Tak se směj,

pak teprv lásku rozdávej.

Jak výstižné, jednoduché a geniální. Vše, co v životě potřebujeme, je mít rád sebe i druhé a umět odpustit druhým i sobě.

8

Máte se rádi?

Asi řeknete, že ano. A umíte se pochválit? Umíte sami sobě říct: „Tobě to dnes sluší.“ „To se ti povedlo.“ „Jsem na tebe pyšný/á.“ „Mám tě rád/a.“ ?

Pokud to dokážete a nepřipadáte si „divně“, je vše v pořádku. Většině z nás to ale asi dělá trochu problém. Málokdo se dokáže upřímně pochválit, málokdo je na sebe pyšný, když stojí nahý před zrcadlem, málokomu se líbí jeho vlastní fotky.

Byli jsme vychováni ke „skromnosti“, byli jsme „opravováni“ a „usměrňováni“ ve svých názorech, bylo nám mnohokrát vysvětleno, že do dokonalosti máme daleko. A tak jsme názory druhých přijaly za své. Teď je nám o několik desítek let víc a tyto názory, vryté hluboko do duše, se těžko mění.

Přesto bychom se o to měli pokusit. Je obecně známé a dokonce potvrzené dlouhodobými vědeckými studiemi, že náš pohled na nás samotné významně ovlivňuje náš tělesný i duševní stav. Prostě emoce vyvolávají nemoci.

Člověk, který dokáže sám sebe přijímat s láskou a pochopením, dokáže totéž poskytnout i druhým. Netrápí se křivdami, nikoho neponižuje – sebe ani druhé, má čistou hlavu i srdce a lehce odpouští. Ideální stav. V takovém prostředí nemá žádná zákeřná myšlenka šanci na přežití:-)

Naopak člověk, který není jistý sám v sobě cítí všechno jako útok na sebe, na svoji důstojnost, odbornost, je stále napjatý, užírá se pochybnostmi a dožaduje se uznání. Tady mají zákeřné myšlenky ráj a nadšeně se množí. A s nimi přicházejí zdravotní problémy, napřed lehké a postupně i ty s fatálními důsledky.

Ne nadarmo jsem začínala básničkou z mammologického pracoviště (pracoviště, kde se zabývají diagnostikou rakoviny prsu). Vždyť o rakovině se říká, že nejsilnější její příčinou je naše vnitřní rozpoložení, že nás prostě užírá zevnitř, protože my sami se užíráme.

 

Co tedy dělat?

  1. Zamilujte se do sebe! Milujte se hluboce a upřímně, přijímejte se se vším, co k vám patří. Chvalte se, lichoťte si, dopřávejte si vše dobré.
  2. Vytvořte si seznam věcí, kterých si na sobě vážíte a každý den přidávejte další.
  3. Věřte si, že jste dokonalí.
  4. Hledejte to nejlepší i vlidech okolo vás.
  5. Nikoho nikdy nekritizujte a neobviňujte – ani sebe, ani druhé.
  6. Rozhodněte se být v životě šťastní. Štěstí je stav duše, nezáleží na vnějších podmínkách, ale na našem rozhodnutí.
  7. Zbavme se pocitu, že jsme odpovědní za štěstí druhých. Oni mají své životy.
  8. Neberte osobně nepříjemné chování druhých namířené proti vám. To je jejich problém, ne váš.9
  9. Nic neočekávejte, ale radujte se ze života tak, jak přichází.
  10. Odpouštějte všem a všechno. Nebojte se, nebudete „za bačkoru“. Vnitřní pokoj vám dodá důstojnost a sílu.

 

Pokud vás toto téma zajímá, můžete si stáhnout můj e-book Emoce a nemoci, ve kterém se na více než 170 stranách dozvíte více informací.

A pokud se vám líbíl tento článek, „lajkněte“ mi, ať mám také radost :-) .

Krásný den všem.

Milada Langfelnerová
Propagátorka vědomé péče o tělo a duši. Šiřitelka povědomí o psychosomatice a autorka eBooku Na nemoce přes emoce, ve kterém srozumitelnou formou pomáhá všem pochopit vztah duše a těla a obnovit ztracenou harmonii.

Obdivovatelka tradiční čínské medicíny. S láskou propaguje význam prevence a s využitím moudrosti tradiční čínské medicíny šíří unikátní systém podpory zdraví a pohody HEXAGRAM >>

Více o mně se můžete dozvědět Můj příběh si přečtěte zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.