Jarní bouře jsou nadějí nových začátků

Příroda uklízí

Venku hustě sněží a do svistu větru hlaholí zpěv ptáků. I když to tak nevypadá, je tu jaro.landscape-695137_1280

Jarní bouře s vichřicí a prudkým deštěm bičují zemi a příroda slastně sténá. Vítr ulamuje odumřelé větvě, shrabuje listí. Déšť smývá stopy zimy a
přináší vláhu – nezbytnou podmínku pro růst nového života. Příroda uklízí.

Lidé uklízí

Stejně jako příroda, i my lidé bychom měli jaro přivítat důkladným úklidem. Naši předkové vždy zjara před Velikonocemi uklidili a vybílili dům a chlévy. Nemělo to jen estetické důvody – vápno, kterým vše bílili spálilo plísně a jiné „breberky“, které se se zimou usadily v domě či chlévě. Nový život se rodil do čistého.

Naše zvyky už jsou jiné. Uklízíme častěji a místo přírodních prostředků používáme chemii s 99,8% účinností. Přesto jsem častěji nemocní než naši předkové, naše domy jsou plné zbytečností a naše duše úpí pod tíhou nezpracovaných bolestí.

Jaro je nová šance

Mám návrh – pojďme si vzít příklad z přírody, inspirujme se životem našich předků. Dopusťme ve svém obydlí, životě, těle i duši očistnou vichřici. Jaro je k tomu nejlepší čas.

Jak na to?

 1. Uklidit byt/dům – vyhodit vše nepoužívané, nepotřebné, rozbité, vše, „co by se mohlo ještě hodit“. Protřídit oblečení, knihy, CD a DVD, dárky od cleaning-29040_640tchýně,…ulevit počítači od nepotřebných složek, mailů,…

  Fantazii se meze nekladou 🙂

  Pokud vám není příjemné vyhodit ještě použitelné věci, můžete s nimi někomu udělat radost – dát je do charity, pozvat kamarádky aby si vybraly,…

 2. Uklidit život = zamyslet se nad svým životem – jsem spokojený/á, žiju podle svých představ, baví mě má práce, jsem spokojený/á ve svých vztazích, plním si své sny? A pokud ne, co mohu udělat pro změnu? Někdy stačí málo – vymezit své hranice, odstřihnout činnosti nebo lidi, kteří pouze vyčerpávají a nepřinášejí radost, vykročit z komfortní zóny a zkusit podniknout něco nového, přestat naplňovat očekávání druhých a začít plnit si také svá přání.

 3. Uklidit tělo – dopřát mu odlehčenou stravu s dostatkem vitamínů, přidat nyní rašící zeleň (saláty, kopřivy, bylinky, …), ubrat na tuku, cukrech, masu,…

  salad-374173_640Naši předkové to řešili půstem – 40denní období před Velikonocemi, ve kterém nekonzumovali (kromě nedělí) maso ani jiné živočišné produkty (vejce, mléko, sýry, tvaroh, máslo, sádlo,…). Přežili to a jejich těla jim byla vděčná 🙂

  Pokud se k tomu přidá i trocha pohybu v přírodě (přísun kyslíku pro znavené buňky), pobyt na sluníčku (vitamín D + hormon štěstí serotonin) a dostatek spánku (dostatek serotoninu podporuje i vznik melatoninu – hormonu pro občerstvující spánek), nemá jarní únava naději na vítězství.

 4. Uklidit duši – to je asi nejtěžší úkol. Žijeme ve stresu, jsou na nás kladeny imagesvysoké nároky, projevování citů „se nenosí“. Ale my nejsme stroje, jsme živé bytosti s emocemi. Těžko řešitelný paradox.

  Můžeme zkusit vzít si kousek papíru, rozdělit ho na 2 poloviny, do jedné napsat „ublížil mi“ a do druhé „ublížil/a jsem“ , zamyslet se a dopsat jména. Je to základní vodítko pro další budování vztahů s uvedenými osobami. Odpustit jim, požádat o odpuštění, vymezit jasně své hranice a vyčistit vztah.

  Často ale máme v sobě potlačené emoce, o kterých už ani nevíme, nedokážeme si je vědomě vybavit. To však neznamená, že tam nejsou. Jsou a ubližují nám a je nutné je propustit na svobodu.

  Metod je více, někdo používá EFT, TFT, někdo regresní terapii, kineziologii, někdo navštíví psychoterapeuta a pod jeho vedením se snaží emoce-záškodníky lokalizovat, jiný konzumuje bylinky např. z čínské medicíny, někomu stačí „pokecat si“ s kamarádem nebo kamarádkou.

Zázrak zvaný sůl

salt-91539_640

Mně se osvědčila sůl – ale pozor, je to síla 🙂

Umístíte pod postel do nádob, které později vyhodíte (např. plastové vaničky od masa) obyčejnou kuchyňskou sůl. Tolik kilogramů, kolik týdnů chcete očistou procházet. A to je vše.

Nejprve se nejspíš začne čistit tělo – objeví se rýma (utajené hnusy), bolesti v krku (vše nevyřčené), může být horečka, celková schvácenost, podrážděnost, pláč, mohou se zhoršit projevy alergií, ekzémy,… prostě tělo se zbavuje všeho nežádoucího.

Pak nastoupí duše – formou snů se objevují situace a emoce, které chtěji vyřešit.

Tato očista mě opravdu baví, na povrch vyplouvají věci, které by mě ani nenapadly, že mě tíží a já je tak mohu pochopit, zpracovat a propustit.

Ať už se s jarem pustíte do čehokoliv, přeji hodně sil, vytrvalosti a také následné radosti 🙂 

Pokud byste se chtěli dozvědět víc o souvislostech mezi duší a tělem, nabízím Vám e-book EMOCE a NEMOCI.

Propagátorka vědomé péče o tělo a duši. Šiřitelka povědomí o psychosomatice a autorka eBooku Na nemoce přes emoce, ve kterém srozumitelnou formou pomáhá všem pochopit vztah duše a těla a obnovit ztracenou harmonii.

Obdivovatelka tradiční čínské medicíny. S láskou propaguje význam prevence a s využitím moudrosti tradiční čínské medicíny šíří unikátní systém podpory zdraví a pohody HEXAGRAM >>

Více o mně se můžete dozvědět Můj příběh si přečtěte zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů