Don´t panic

Spalničky

Spalničky.

Jistě už jste o nich slyšeli.

Šíří se Českou republikou a ničí lidské štěstí. Prý epidemie. Měli bychom se nechat přeočkovat, protože očkovací látka z 60. a 70. let je slabá.

No, nevím jak vy, ale já se přeočkovat nenechám.

Aby bylo jasno, tento článek není zaměřený na očkování. Nechci rozvířit diskuzi o prospěšnosti či škodlivosti očkování. Nejsem v tomto směru odborník a nechám na každém člověku, aby si potřebná fakta a názor obstaral sám.

Každý máme přeci právo na svůj názor, žijeme ve svobodné zemi, nebo ne?

Chci tento článek primárně směrovat jinam – na strach.

Strach

Všimli jste si, jak se krásně periodicky s určitým časovým odstupem objeví vždy nějaký důvod ke strachu, média jsou ho plná, lidé, kteří se nechají ovlivnit, žijí několik týdnů plni obav, a potom bublina pomine a jedeme dál?

Nic se nestalo.

Říkám si, proč to tak je?

Vystrašenému stádu se lépe vládne. Lidé ohrožení ve své vlastní existenci se zaměří na sebe a způsob přežití, a nevšímají si dění okolo. A když při tom ještě někdo vydělá pár kaček (třeba farmaceutická firma), je vlastně spokojenost na všech stranách. Lidé jsou šťastní, že obstáli a přežili, mocnáři že je klid a firma že si polepšila.

Co se ale děje v širším kontextu?

Strach je emoce, která v nás dokáže napáchat nevratné škody.

Útočí na ledviny, oslabuje naši vůli k životu, radost ze života a celkové zacílení, fokus. Prostě kdo se bojí, vidí jen svůj strach a na nic dalšího mu nezbývá kapacita. Ne nadarmo se říká, že strach má velké oči.

Zajímavou perličkou je také fakt, že v západní demokratické a civilizované společnosti je výskyt anomálií a onemocnění ledvin vyšší než v necivilizovaném, chudém světě.

Tam lidé mají hluboko do kapsy a často nemají ani nic do úst, ale nejsou průběžně udržovaní ve strachu z čehokoliv (daně, hospodářská krize, kriminalita, nemoci, zdražování, zvýšení důchodového věku, rostoucí nezaměstnanost, krize rodin, … mám pokračovat?).

Proto radím zachovat si zdravý selský rozum, i když je to někdy těžké.

Taky jsem panikařila

Vzpomínám si, jak před lety propukla epidemie ptačí chřipky. Měla jsem malé děti a věřila jsem médiím. Dostala jsem strach a propadala jsem se do něj čím dál hlouběji.

Nakonec jsem obíhala lékárny a sháněla vakcínu. Žila jsem v panice, že když děti nebudou očkované, určitě zemřou.

Nebyla jsem to já, byl to jen panický strach, který řídil mé kroky. V tomto hrůzyplném snu jsem žila několik dní.

Dnes, zpětně, moc nechápu, jak jsem se já, racionální typ člověka, mohla nechat takhle zmanipulovat.

Najednou, zoufalá, stojící před lékárnou, kde také neměli vakcínu, jsem se probudila.

Nedokážu to popsat jiným slovem. Jako mávnutím kouzelného proutku naskočil můj mozek z útlumového režimu na standart a já jsem se rozhlížela kolem sebe, nechápala jsem své předchozí duševní rozpoložení a říkala si: „Co tu blbneš?“

Zážitek panického strachu si budu pamatovat

Od té doby vím, že se nesmím nechat zmasírovat nepříznivými informacemi natolik, abych zapoměla na zdravý rozum a ztratila důvěru v dobro – současné i to budoucí.

Zpět k přeočkování proti spalničkám

Patřím mezi ročníky se slabou vakcínou proti spalničkám a pracuji ve zdravotnictví – 2 důvody, proč být ostražitá.syringe-24495_640

Můj zaměstnavatel mi (stejně jako ostatním zaměstnancům) nabídl bezplatné ověření výše protilátek a případné přeočkování proti spalničkám.

Je to od něj milé, děkuji, ale nevyužiju toho.

Pokud se někdo cítí ohrožený a nechá se přeočkovat, udělá správně.

Pokud si někdo není jistý prospěšností očkování, necítí se ohrožený nebo má jiné důvody, proč se nenechat očkovat, dělá správně.

Hlavně si, prosím, zachovejme zdravý rozum a nenechme se vtáhnout do atmosféry strachu. Ta je totiž mnohem nebezpečnější než spalničky či jakákoliv chřipka 🙂 .

Pokud vás zajímá, co v našem těle tropí emoce, můžete juknout zde a nebo se třeba můžeme sejít na živo – inspiraci najdete zde.

Přeji krásný den plný slunce, beze strachu, obav a bezmoci.

Zachovejme si moc nad svými životy ve svých vlastních rukách a nebuďme ne-mocní 🙂 .

P.S. Pro všechny, kteří se, stejně jako já před lety, potácejí životem ochromeni strachem ze zákeřných spalniček – epidemie už pomalu končí, byla to jen další z bublin, která splaska. Don´t panic.

Propagátorka vědomé péče o tělo a duši. Šiřitelka povědomí o psychosomatice a autorka eBooku Na nemoce přes emoce, ve kterém srozumitelnou formou pomáhá všem pochopit vztah duše a těla a obnovit ztracenou harmonii.

Obdivovatelka tradiční čínské medicíny. S láskou propaguje význam prevence a s využitím moudrosti tradiční čínské medicíny šíří unikátní systém podpory zdraví a pohody HEXAGRAM >>

Více o mně se můžete dozvědět Můj příběh si přečtěte zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů