Bolesti zad

Osou a oporou zad je páteř. Ta je složena z kostí (obratle), měkkých tkání (ploténky, vazy, šlachy) a v páteřním kanálku je umístěna mícha, ze které odstupují nervy.clip_image004_0000

Podíváme-li se na jednotlivé „materiály“, zjistíme, že (podle čínské medicíny) za stav kostí a míchy odpovídají ledviny, za stav měkkých tkání játra.

To je možná jeden z důvodů, proč na záda má nepříznivý vliv chlad (ledviny ho nemají rády) a stres (ten zase těžko zvládají játra).

Oslabením ledvin nebo jater se tak člověk stane náchylnější k bolestem zad a naopak, přetěžování páteře, stres, chlad,… namáhají a vysilují játra a ledviny a mohou časem přivodit i jejich nemoc.

Více o tom, jak posílit jednotlivé orgány i o jejich vztazích najdete v e-booku Na nemoce přes emoce.

Bolesti zad

Bolesti zad lokalizujeme na oblast krční páteře (šíje a ramen), které se mohou projikovat do hlavy nebo do horních končetin (brnění prstů, tenisový loket, karpální tunel,…), bolesti hrudní páteře, kde mohou simulovat bolesti na hrudi a dechové potíže, bolesti bederní oblasti a křížové kosti, které mohou vystřelovat do dolních končetin a problémy s kostrčí, které odpovídají za poruchy svěračů a nebo třeba za ženskou neplodnost.

Poruchy páteře mohou ovlivňovat i vnitřní orgány a psychiku. Pokud vás zajímá podrobný rozpis funkcí jednotlivých obratlů na fyzické i duševní funkce těla, klikněte ZDE (tabulka je dlouhá a neúměrně by nafoukla náš článek 🙂 ).

Příčinou bolesti zad bývá trvalé přetížení (ať už fyzické nebo psychické – svaly podél páteře velmi akčně reagují na jakékoliv napětí a stres), nedostatek nebo nadbytek pohybu (naší populaci hrozí spíš nedostatek pohybu, ale nadmíra sportu nebo třeba celodenní házení lopatou také není pro naše záda to pravé ořechové), nadváha, nevhodný pohybový stereotyp (sezení s nohou přes nohu,…).

Toto vše narušuje proud energie jak v hlavním páteřním kanálu, tak v meridiánech procházejících oblastí zad.

Kromě prochladnutí, namožení a stresu mohou bolesti zad způsobovat i nemoci. K těm nejběžnějším patří vadné držení těla, skoliózy, kyfózy, osteoporóza, výhřez meziobratlové ploténky, ústřel neboli ischias, Bechtěrevova choroba, Scheuermannova choroba a další.

Vadné držení těla (VDT), skolióza, hyperkyfóza, Scheuermann

Vadné držení těla je „pokroucený“ nebo příliš uvolněný postoj, při kterém páteř opisuje buď oblouky do stran (základ budoucí skoliózy) nebo jsou přílišná jinak fyziologická prohnutí páteře dopředu a dozadu (základ „kulatých zad“ – hyperkyfózy a vyšpuleného bříška – hyperlordózy).

SAM_7139

Skoliotické držení těla před SAM_7138

a po rovnání „podvozku“

pomocí ručníkové metody

(viz „podvozek“)

Dokud je majitel daných zakřivení schopný vlastní silou oblouky vyrovnat, jedná se o vadné držení těla. V okamžiku, kdy jsou oblouky fixované, mluvíme o skolióze, hyperkyróze,…

SAM_7140

V případě „kulatých zad“ je nutno brát v úvahu možnost Scheuermannovy choroby. Jestli to je nebo není se pozná podle rentgenu. Scheuerman se rozvíjí v době růstu (dětství, adolescence) a v té době téměř nebolí, zato zanechává trvalé následky na tvaru obratlů. V dospělosti dokáže potrápit (kdo ho má, ví o čem je řeč 🙂 ).

Páteř je osou těla, osou našeho života.

Její pokřivení ukazuje na cosi „pokřiveného“ v našem přístupu k životu.

VDT se často objevuje u dětí při nástupu do školy a potom v pubertě – jsou to pro ně náročná období a ony se s nimi musí „srovnat“. Pokud ale cítí nesplnitelná očekávání druhých, jsou na ně kladeny přehnané nároky, nebo naopak nemají „nikoho v zádech“, necítí oporu, může snadno dojít k rozvoji VDT.

Řešením je jednak cvičení k posílení svalového korzetu, který podrží obratle ve správné pozici, jednak uvědomění si své jedinečnosti – nehrbit se před životem, nekličkovat, stavět se k výzvám čelem, vytvořit si dostatek životního prostoru a nenechat se přetížit, udundat.

Morbus Scheuermann se projevuje nejčastěji v oblasti hrudní páteře. V hrudi sídlí srdce, symbol lásky, přijetí. Deformací obratlů a plotének vznikají tzv. Schmorlovy uzly, které daný úsek páteře částečně znehybní. Oblast symbolizující lásku je „tuhá“, není v ní pohyb, posun kamkoliv. To vše se děje v době růstu a dospívání – v době, kdy se mladý člověk musí vypořádat se spoustou změn a nutně potřebuje přijetí a lásku. Je na nás, dospělých, abychom mu ji poskytli a také abychom ho naučili mít rád sám sebe a bezezbytku se přijímat.

Pomocí nám může být „postoj krále/královny“.

Je to jednoduché cvičení, které neublíží 🙂 . Několikrát za den si uvědomte, že jste král/královna svého života, vzpřimte se, vytáhněte hlavu do výšky a připomeňte si, že jste jedineční a cokoliv vás v životě potkává je vám k prospěchu.

Ústřel neboli ischias

Typická pro ústřel je ostrá, vystřelující bolest ve spodní části zad, která postiženému brání v pohybu.

Poslední kapkou v příslovečném poháru pro rozvoj ústřelu bývá působení vlhka a chladu, zvednutí těžkého břemene, nesprávně provedený předklon. Skrytou příčinou je oslabení ledvin, které se projevuje právě slabostí celé oblasti beder.

Úlevu přinese prohřátí suchým teplem a jemné promasírování kosti křížové (a v její blízkosti umístěných akupunkturních bodů).

Použít můžeme i některý další recept uvedený níže.

V psychosomatické rovině znamená ústřel dost tvrdé a bolestivé zastavení v pohybu. Možná ten pohyb není správným směrem, možná je třeba se v životě zastavit, přehodnotit priority a vykročit znovu, rozvážněji a lépe.

Výhřez meziobratlové ploténky

Toto je už opravdu problém. Meziobratlová ploténka se vysunula ze svého lůžka a tlačí na nerv vycházející z meziobratlového prostoru. Stav provázejí silné bolesti a může se přidat ochrnutí nohy nebo alespoň změny citlivosti (brnění, pálení, vystřelování bolesti,…).

Výhřez nás už opravdu jednoznačně zastaví.

Velkou roli hraje velikost výhřezu a směr, kterým se ploténka vydala „na cestu“. Někdy může dokonce dojít k prasknutí ploténky a vylití jejího obsahu.výhřez

Výhřez je nejčastěji důsledek rychlého, škubavého pohybu (uklouznutí na ledovatce,…), přetížení (zvednutí břemene) nebo úrazu.

Některé prameny uvádějí, že více než polovina lidí má tzv. němý výhřez – tedy výhřez ploténky, který se zatím neprojevil a čeká na svoji příležitost.

Výhřez bez výrazného dráždění kořenového nervu nebo neurologických komplikací se léčí konzervativně. Velké, bolestivé, komplikované výhřezy se musí řešit operativně (ale vzhledem k náročnosti operace není zlepšení stavu zaručeno).

Výhřez do 5 mm lze vrátit zpět pomocí třezalkového oleje (více ZDE).

Výhřez ploténky nás upozorňuje na to, že náš dlouhodobý život bez opory se hroutí, že všechno to přetížení už nejsme schopni zvládat.

Bechtěrevova choroba

Bechtěrevova choroba je autoimunitní onemocnění (tělo napadá samo sebe), které se rozvíjí v mladém věku. Projevuje se bolestí bederní páteře, která ustupuje s pohybem. Postupně pohyblivost klesá a v těžkých případech může dojít až k ztuhnutí celé páteře, tzv. bambusová páteř. Nemoc je dlouhodobá a neznáme na ni účinný lék.

Prioritou při léčbě je potlačení autoimunitního zánětu a udržení hybnosti. Bez pravidelného cvičení a režimových opatření se nemocný neobejde.

Jako ostatní autoimunitní onemocnění, i morbus Bechtěrev hodně souvisí s psychikou. Jeho průvodním znakem je tuhost páteře, která brání jakémukoliv pohybu.

Rychlost, s jakou se nemoc rozvíjí, je u každého nemocného jiná a hodně záleží na tom, jestli nemocný „přijme změnu“, kterou mu nemoc do života přinesla (úprava režimu, pravidelné cvičení, …) nebo jestli „ztuhne“ v původním přístupu a nechce nic ve svém životě měnit. 

Osteoporóza

Osteoporóza je choroba kostí, která se projevuje řídnutím kostní tkáně, vytvářením pórů, úbytkem vápníku a jiných minerálů.

Příčinou může být podvýživa, nedostatek pohybu, hormonální změny v menopauze,… Projevuje se bolestmi zad, snadnou lomivostí kostí, zmenšením tělesné výšky, zmenšenou pohyblivostí a vytvořením hrbu.

Předcházet osteoporóze nám pomáhá dostatek pohybu (pracující svaly zajišťují dobré prokrvení a přísun živin a svým pohybem namáhají kosti, které se snaží zůstat silné a pevné – tělo je moudré 🙂 .

Dalším faktorem je dostatek vápníku. Obecně je za zdroj vápníku považováno mléko a mléčné výrobky (názory na jeho prospěšnost se ale různí).

Nezanedbatelným zdrojem vápníku je také černý sezam – namočte denně 1 lžičku černého sezamu do 0,5 dci vody, nechte 15 minut bobtnat, slijte, dobře rozžvýkejte a snězte. Chuťově je to dobré a ještě pokryjete spotřebu vápníku 🙂 .

Pomoc při bolesti zad

Obklad z horké rýže – uvaříme 100 g rýže do měkka, pak ji lehce opražíme na pánvi a horkou naneseme na bolestivé místo. Překryjeme plátnem a necháme působit, dokud nevystydne.

Červené víno s badyánem – na pávni prohřejeme lžíci badyánu, dokud nezačne vonět. Potom ji rozdrtíme v hmoždíři, prášek nasypeme do 1 dcl červeného vína a popíjíme 2x denně před jídlem.

Prohřátí pomocí pytlíku s hrubozrnou solí nebo třešňovými peckami – pytlík vložíme do trouby rozehřáté na 60°C. Až je příjemně teplý, přiložíme ho na bolestivé místo, překryjeme osuškou nebo dekou a necháme působit, dokud neschladne.

Posílení ledvin solnou koupelí nohou (především při bolesti beder) – do lavoru nasypeme 3 kg v troubě ohřáté soli (stačí obyčejná, z marketu 🙂 ), přidáme své nohy a v soli pěkně prohřejeme chodidla i nárty (na chodidlech je počáteční bod dráhy ledvin, který energii a teplo ze soli rozvede po celé dráze).

Bylinkový polštářek (především při bolesti šíje) – na horké pánvi opražíme 100 g květů chryzantémy + 200 g kořene pivoňky + 150 g anděliky. Bylinky dáme do povlaku a spíme na něm. Působí 3 měsíce.

K masážím postižených míst můžeme použít různé masti – osvědčená je mast z kostivalu, „koňská“ mast nebo olej z třezalky tečkované.

Jak předcházet bolestem zad

V tělesné rovině je rozhodující správný pohybový stereotyp, dostatek pohybu, úprava váhy a srovnaný „podvozek“.

V duševní rovině hraje roli vnitřní pohoda a vyrovnanost.

Protože nikdo z nás není 100% zdráv a naše těla i duše vykazují různou míru rozladění, jsme citliví i na vnější podněty. Proto záda nepříznivě reagují také na chlad, vlhko a vítr (průvan).

„Podvozek“

Tímto souhrnným názvem lze označit pohybový aparát od pasu dolů 🙂 . Správné napětí svalů a vazů v pánvi a dolních končetinách se totiž velkou měrou podílí na postavení páteře a tím i na případných bolestech zad.

Kyčle

Správné usazení hlavice kyčelního kloubu v jamce je základním předpokladem správného napětí vazů v pánvi a tím i postavení páteře. Sezením s nohou přes nohu, častou jízdou v autě, úrazy,… mohou způsobit povytažení hlavice z jamky. To se na venek projevuje jako delší noha. Ve skutečnosti mají pouze 2% lidí delší jednu nohu než druhou a to většinou jako důsledek výměny kloubu nebo zlomeniny. Skutečně nebo domněle rozdílná délka končetin souvisí i s vadným držením těla – skoliotickým postojem (viz výše – VDT).

Usadit hlavici zpět do jamky nám pomůže jednoduchý cvik.SAM_7142 Podvlékneme srolovaný ručník pod stehno pokrčené nohy (viz obrázek) a nadechneme se. S výdechem táhneme ručník k protilehlému rameni a nohu pomalu pokládáme proti odporu ručníku. Opakujeme 3x, odložíme ručník a spíme 🙂 . Tahem ručníku a pomalým pohybem dojde k jemnému usazení hlavice na své místo (a tím si ušetříme budoucí bolesti při artróze).

Cvik opakujeme každý večer těsně před spaním, už uložení v posteli.

Abychom si správné postavení hlavice kyčle v jamce udrželi, nesedáme s nohou přes nohu, nenosíme trvale vysoké podpatky a pravidelně cvičíme cvik s ručníkem.

Hallux valgus – vbočený palec

K vbočení palce na nohou dochází, když „sejdeme ze své cesty“. Palec se začne stáčet k ostatním prstům, utiskovat je, křížit.

Konzervativní léčba spočívá v používání fixátoru, který „rovná“ palec – většinou ne moc úspěšně. Dalším krokem je bolestivá operace, při které je osekaná část kosti palce a palec je chirurgicky srovnaný. Nicméně i po této operaci se stav rád vrací.

Alternativní způsob léčby spočívá v uvědomění si svých cílů a „návrat na správnou cestu“. Pacient také může mechanicky rovnat základní kloub palce krouživými pohyby – jednou rukou fixuje nárt a druhou krouží palcem, denně 10 minut.

Ze začátku bude pohyb hodně bolestivý, postupně se blokáda uvolní, bolest ustoupí a palec se začne rovnat do správné pozice.

Užitečným pomocníkem mohou být i vložky do bot fy. Hanák vytvořené speciálně na tuto diagnózu (jsou na ně pochvalné reference:-) .

Psychosomatika

aneb co nám záda říkají

Páteř symbolizuje spojení s naším duchovním plánem, snem pro život, je to osa života, naše opora.

Problémy s páteří se objeví, pokud se podceňujeme, nepřipadáme si dost dobří, srovnáváme se s druhými nebo se svojí představou o sobě (nejsme sami sobě oporou), soutěžíme a tím si nedopřejeme možnost být sami sebou.

Lidé, kteří nemají „pevné ukotvení“ (k tomu nám slouží ocásek – kostrč) nestojí pevně nohama na zemi. Stále se ženou za svými sny a pokud je dosáhnou, musí si vytvořit další, aby měli za čím jít.

Páteř zajišťuje oporu našemu tělu i naší duši. Není-li v pořádku, ztrácíme smysl života, nemáme pro co žít, ustrneme, znehybníme a znehybní i páteř.

Podél páteře procházejí meridiány močového měchýře (proto také záda citlivě reagují na prochladnutí). Jejich úkolem je, mimo jiné, udržovat naše tělo vzpřímené, dopřát nám rozhled – nejen po krajině, ale také v životě.

Jednotlivé úseky a jejich řeč

Krční páteř (Cp) – tvrdošíjnost, odmítání vidět v životě i druhou stránku věci, pohled z druhé strany

Hrudní páteř (Thp) – pocit nepřijetí, neschopnost dávat a brát lásku

Bederní páteř (Lp) – přetížení, nese „hodně na bedrech“, vina, touha mít od všeho pokoj

Křížová kost (S) – materiální nejistota – souvisí s blokádami SI kloubů

SI skloubení (po stranách křížové kosti) – nespokojenost s vlastními životními rolemi (dcera, manželka, milanka, matka, kolegyně, kamarádka, sousedka, hospodyně, živitelka,…)

Pokud vás zajímá podrobný rozpis funkcí jednotlivých obratlů na fyzické i duševní funkce těla, klikněte ZDE (př. C7 – duše: nechá se ponižovat, cítí se ovládaný, tiše trpí; tělo: nemoci štítné žlázy a ramenních kloubů).

Shrnutí

Obecně můžeme říct, že páteř je naše životní opora. Život je složen z neustálého dění a pohybu, proto i páteři přiměřený pohyb prospívá. Jestliže ustrneme v nějaké pozici, myšlence, názoru,… strne i naše páteř, zastaví se volné proudění energie a nastane problém (něco jako zácpa na dálnici – nikdo nikam nemůže, vše se komplikuje, i samozřejmé plány se hroutí, nervozita stoupá,… a stejné je to v našem organismu – energie neproudí, orgány jsou bez základních informací, nastává anarchie,… 🙂 ).

Páteř nám pomáhá udržet si „rovná záda“, být sami sebou, žít svůj život s plnou zodpovědností za vše, co přináší.

„Hrbit se před někým/něčím a ohýbat hřbet“ nám k prospěchu není. „Postoj krále/královny“ ano – vždyť je to náš život a jaký si ho uděláme, takový bude.

Dnes jsou problémy s páteří velmi rozšířené, není moc lidí, které „nebolí záda“. Stejně tak je rozšířený postoj „no jo, to se lehce řekne, ale copak můžu…“, „já bych rád/a, ale nemůžu si dovolit…“, „jednou si zařídím život po svém, ale do té doby musím poslouchat“,…

Že by tu byly nějaké souvislosti 🙂 ?

………………………………………………………………………………………………………….

To by bylo pro dnešek vše.

Příště se budeme věnovat imunitě.

Pokud jste zvědaví, zaregistrujte se ZDE (pokud jste tak už neudělali dříve), já vám ve správný čas pošlu odkaz a žádná další novinka vám už neuteče 🙂 .

Také si dovolím vám nabídnout eBook Na nemoce přes emoce, ve kterém naleznete spoustu jedinečných informací o souvislostech mezi tělem a duší a také receptů, triků a tipů, jak harmonizovat přírodní cestou orgány těla i stavy duše.

A to je už opravdu vše. Přeji všem krásné podzimní dny a těším se na vaši odezvu.

………………………………………………………………………………………………………….

Přidáno 22.11.2015

Pro velký zájem o tento článek jsem pro vás připravila eBook Zdravá záda – život bez bolesti. Od prosince bude ke stažení na mých stránkách a jako vánoční dárek nechám cenu na vás – prostě dar za dar. Stažení bude zdarma a pokud uznáte, že mi chcete přispět nějakou částkou jako poděkování za moji práci, můžete, ale není to podmínkou.

Pokud chcete dostat upozornění, že je eBook na světě a ještě jste se nepřihlásili k odběru článků, udělejte to ZDE a nic vám neuteče.

…………………………………………………………………………………………………………..

Fotografie pocházejí z vlastního archivu, obrázky jsou přejaté z webu Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně.

 

Propagátorka vědomé péče o tělo a duši. Šiřitelka povědomí o psychosomatice a autorka eBooku Na nemoce přes emoce, ve kterém srozumitelnou formou pomáhá všem pochopit vztah duše a těla a obnovit ztracenou harmonii.

Obdivovatelka tradiční čínské medicíny. S láskou propaguje význam prevence a s využitím moudrosti tradiční čínské medicíny šíří unikátní systém podpory zdraví a pohody HEXAGRAM >>

Více o mně se můžete dozvědět Můj příběh si přečtěte zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů