Anémie neboli chudokrevnost

Pohled západní medicíny

Anémie je latinský název pro chudokrevnost.

O chudokrevnosti hovoříme, pokud v krvi klesne objem červeného krevního barviva (hemoglobinu) pod mez určenou pro daný věk a pohlaví. blood-75301_640

Příčinou může být krvácení, snížená tvorba červených krvinek nebo naopak příliš „řídká krev“ vlivem zvýšení objemu plazmy v krvi.

Projevuje se bledostí kůže a sliznic, únavou, poklesem tělesné výkonnosti, zadýcháváním se při námaze, bušením srdce, bolestmi hlavy, závratěmi, poruchami spánku, třesem, sklonem k trudomyslnosti, aj.

Co nám chce tělo prostřednictvím anémie říci?

Než budu pokračovat, zamyslím se napřed nad rčením našich moudrých předků „je to holka krev a mlíko„. Mléko nebudu řešit, co tím mysleli si určitě umí představit každý sám 🙂 . Ale co ta krev?

Přizvu si na pomoc další rčení.

Představme si něco „bezkrevného“ – jaké to je? No takové nemrcouchovaté, nanicovaté, prostě blé.

A co když má něco „šťávu“ (krev patří mezi tělní tekutiny, šťávy)? No tak je to plné života, veselé, akční, temperamentní, „výživné“.

Funkce krve v těle

Z toho můžeme odvodit funkci krve v těle – nese výživu a kyslík ke každičké buňce, odvádí odpadní látky, … ale nese také radost, spokojenost, životní nadšení a optimismus.

A proto se našim předkům líbily holky „krev a mlíko“ 🙂 .

A proč zrovna holky, proč ne lidé „krev a mlíko“?

Jednak u mužů nebylo mléko zrovna v kurzu (ani na pití, ani pro vzhled 🙂 ), jednak chudokrevností jsou více ohrožené ženy především díky menstruaci, porodům,…

Co nám tedy tělo anémií říká?

Říká zpomal (díky únavě, dušnosti a bušení srdce to jinak ani nejde 🙂 ), rozhlédni se kolem sebe jak je ten svět krásný a začni se z něj radovat (ať dostanu impuls k tvorbě červených krvinek, aby tu radost mělo co rozvádět po těle).

Naše tělo je moudré, moudřejší než my (přes všechny poznatky, které máme). Naučme se mu naslouchat a ušetříme si spoustu drobných i velkých potíží.

Pomoc z vnějšku

Někdy se může stát, že anémie je už natolik rozjetá, že tělo není schopné si pomoci samo a potřebuje pomoc z vnějšku.

Pokud se tedy cítíte stále unavení, trpíte dušností a palpitacemi (bušení srdce) i při malé násyringe-24495_640maze, po odhrnutí spodního víčka je sliznice světlá až bílá, … navštivte svého lékaře. Nejspíš vás pošle na odběr krve, ze kterého je hned patrné, kolik hemoglobinu vaše tělo má.

Pokud se prokáže chudokrevnost, předepíše vám lékař „železo“ v tabletách a bude si vás zvát ke kontrolním odběrům krve (protože i příliš železa v krvi škodí a substituční užívání přípravků se železem musí být pod kontrolou).

Zároveň se pokusí zjistit, proč má vaše tělo červených krvinek málo. Nejčastěji bývá příčina v trávicím traktu nebo u žen v poruchách menses.

Jak můžete pomoci vy sami

Vy můžete vašemu tělu prospět změnou myšlení – naučte se dělat vše pomaleji a užívejte si to. Možná mi nebudete věřit, ale na všechny činnosti se můžeme dívat jako na výzvu nebo otravnou nutnost. Pokud si vyberete správný pohled na svět, může být i žehlení zábava.

Podpořit krvetvorbu můžete také zařazením některých jídel do vašeho jídelníčku – především zelené listové zeleniny (která má obecně dost železa) a červeného, kulatého ovoce (připomínajícího krvinky) – maliny, třešně, višně, jahody, rybíz, ostružiny, angrešt, borůvky, brusinky, … Ovoce můžete konzumovat v jakékoliv podobě, od syrového, přes mražené a zavařené až k např. pečenému v čaji.

Pokud navštěvujete praktika čínské medicíny, může vám napíchnout akupunkturní body a doporučit bylinné směsi, které podporují krev.

S léčbou neotálejte

Anémie je sice taková „drobnost“, ale může vaše tělo poškodit nevratným způsobem.

Zanedbatelný není ani vliv na kvalitu života. Je velký rozdíl prožívat své dny jako zadýchaný, roztřesený uzlíček nervů nebo „holka (kluk) krev a mlíko“, plný optimismu, plánů a radosti ze života.

Pokud vás zajímá lidské tělo a souvislosti mezi tělem a duší, můžete se více dozvědět v dalších článcích, které budou postupně přibývat na mém blogu a nebo v eBooku Na nemoce přes emoce.

Pokud se vám článek líbil a neradi byste přišli o další díly našeho vzdělávacího programu Co nám tělo říká, můžete se zaregistrovat ZDE k odběru novinek a já vám na vaši mailovou adresu budu posílat upozornění na nové články v této oblasti.

Propagátorka vědomé péče o tělo a duši. Šiřitelka povědomí o psychosomatice a autorka eBooku Na nemoce přes emoce, ve kterém srozumitelnou formou pomáhá všem pochopit vztah duše a těla a obnovit ztracenou harmonii.

Obdivovatelka tradiční čínské medicíny. S láskou propaguje význam prevence a s využitím moudrosti tradiční čínské medicíny šíří unikátní systém podpory zdraví a pohody HEXAGRAM >>

Více o mně se můžete dozvědět Můj příběh si přečtěte zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů